• 18.7.2013

Praha / Ústí nad Labem, 25. června 2013; Po letošních záplavách lidé oznámili Allianz pojišťovně 3108 škod za 647 milionů korun. Většinu pojistných událostí už mají mobilní technici prohlédnutou, více než třetina je také zaplacená. V posledních dnech jim vydatně na severu Čech, v oblasti Ústecka a Děčínska pomáhali jejich kolegové ze Slovenska. Někteří Severočeši byli příjemně překvapeni, když se dozvěděli, že za nimi přijel zástupce pojišťovny až z Bratislavy.

„Na slovenštinu lidé reagovali úplně normálně a perfektně s námi spolupracovali,“ říká mobilní technik Allianz SP z Bratislavy Michal Májek, který prohlížel škody po záplavách v okolí Děčína. Překladový slovník nepotřeboval. Stala se mu však také úsměvná historka, vycházející z rozdílů mezi češtinou a slovenštinou. „Když jsem poprvé řekl, že byla poškozená „strešná škridla“, zjistil jsem, že mi sympatický třicátník nerozumí. V češtině totiž říkáte „střešní tašky“. Podobné to bylo také u slovenského pojmu „hnutelné věci“, které v Čechách nazýváte „movitými věcmi“. Až na tyto dvě výjimky jsme ale nic překládat nemuseli,“ vypráví Májek.

Na Slovensku byly škody z letošních povodní menší, protože hlavní nápor zadržely stěny kolem Dunaje. Slovenští kolegové z Allianz proto byli překvapeni, když například hovořili s lidmi, kteří měli v domě přes dva a půl metru vody. V těchto místech nejenom pomáhali při zmírňování následků, ale také vzpomínali. „Několikrát jsem se potkal s lidmi, kteří sloužili na Slovensku na vojně a když jsem jim řekl, odkud jsem, začali vzpomínat na několik desítek let staré zážitky,“ doplňuje Alfonz Kukučka.

Na některé zážitky budou naopak vzpomínat ještě dlouho naši kolegové ze slovenské Allianz. „Byl jsem na obhlídce u jedné rodiny, která měla velkého chrta,“ líčí Jozef Baček. „Říkali, že se nemusím bát. Když se mi však ten pejsek podíval přímo do očí, začalo mně být všechno jedno. Otočil jsem se a vůbec jsem netušil, že ve svém věku ještě dokážu být tak rychlý. V mžiku jsem byl zase za brankou,“ usmívá se Baček.

V uplynulých dnech se do Prahy, kterou také ohrožovaly záplavy, vydal i ředitel pro region střední a východní Evropy, Blízký východ a severní Afriku Bruce Bowers. V době, kdy si tento Australan prohlížel české hlavní město, už svítilo sluníčko. Kolem Vltavy byly stále ještě postavené protipovodňové stěny.

Záplavy v celé střední Evropě vyjdou největší evropskou pojišťovnu Allianz předběžně na 350 milionů eur (8,9 miliardy Kč). Allianz odhaduje, že pojistníkům celkem vyplatí více než půl miliardy eur. Z této částky ale zhruba 150 milionů eur převede na zajišťovny, které fungují jako pojišťovny pojišťoven.

Pro více informací se obraťte na naši kancelář Allianz pojišťovny, a.s.: Kounicova 67a, Brno 602 00, tel.č.: 777 997 866, email: info@allianz-brno.cz

Případně nás můžete sledovat a podporovat na: www.facebook.com/AllianzBrno

Allianz – Stojíme při Vás.