Blíží se sezona dovolených, proto pár postřehů na co nezapomínat přijde vhod. Ať už cestujete vlastními prostředky nebo se necháte na vysněný relax dopravit, vždy je potřeba příprava. Zvlášť když se zařizováním spěcháte, je velká pravděpobnost, že na něco zapomenete. Tady máme pár bodů, na které určitě nezapomeňte.
Plánujete cestu vlastními prostředky? Tak to se rozhodně vyplatí:
- Nechat si zkontrolovat auto ve svém servisu, protože není nic horšího stovky kilometrů od domu zjistit závadu a přemýšlet nad opravou – komu zavolat o pomoc, jestli se můžete obrátit na svoji pojišťovnu nebo hledat jiné možnosti? Víte např. jak finančně náročný je odtah vozidla zpět do republiky? Nebo ubytování po dobu opravy? A co zapůjčení náhradního vozidla? To vše Vám umí zajistit správné asistenční služby společně s pojištěním.
- Zjistit nejlepší cestu. Nemusíte složitě hledat – servery jako mapy.cz, maps.google.com nebo waze.com… Vám určitě pomohou.
- S tím souvisí i zpoplatněné cesty a výše poplatků, podívat se můžete např. na web dalnicni-znamky.com nebo uamk.cz Jsou dálniční známky, které si můžete zakoupit online např. na Slovensku nebo v Maďarsku, což Vám ušetří čas. Stejně tak je dobré dálniční známku koupit raději za hranicemi, což Vaší peněžence ušetří i pár stovek. Pro příklad, při přejezdu hranice u Mikulova je rozdíl v ceně známky zakoupené na české straně a na rakouské straně hranic cca 150 kč.
- Další důležité rozhodnutí je, kdy vyrazit – v tomto je velmi zajímavá funkce zmiňovaných map od Googlu, kdy si můžete kontrolovat obvyklý provoz ve zvoleném čase a podle toho se rozhodnout o startu Vaší cesty.
- Zabezpečit si domov. Dávat v předstihu informace na sociální sítě o tom, jak se chystáte pryč a klidně i s termíny dovolené. To si opravdu doslova koledujete o návštěvu zlodějů. Dobré pojištění Vás samozřejmě ochrání, přesto proč dávat zlodějům zbytečně šanci?
- Víte jak člověku po několika kilometrech od domu vrtá hlavou, jestli zamkl dveře? Zavřel všechna okna? Vypnul elektrospotřebiče nebo vodovodní kohoutek? Je to naprosto běžné, protože tyto činnosti děláme dnes a denně, proto se vzpomínky míchají dohromady. Existuje na to jednoduchý trik – udělejte např. při zamykání dveří něco neobvyklého, třeba luskněte prsty, zatleskejte si... Díky tomu si později lépe vybavíte moment, že jste opravdu zamkli.
- Co s sebou na cestu? V první řadě si zjistěte povinnou výbavu ve všech zemích, kterými budete projíždět. K tomu cestovní doklady – OP/pas, kartičku pojištěnce, platební karty, hotovost a pro řidiče nad 60 let u sebe musíte mít doklad o zdravotní způsobilosti. Často se zapomíná na léky (pravidelně užívané i např. léky na alergii nebo na teplotu či bolest..) a pokud víte, že se budete věnovat opalování , také přijde vhod přibalit si krém s panthenolem pro případy spálení od slunce.
- Udržujete si pozornost s pomocí energetických nápojů? Víte, že stejný účinek má kombinace Coca coly a obyčejné minerálky Magnesia? A přitom je to mnohem zdravější, což doporučují i lékaři.
- Potí se Vám při řízení ruce? Nedávejte na babské rady o různých čajích nebo potírání dlaní deodorantem a raději se pořádně napijte vychlazeného pití. Pomůže Vám to s regulací tělesného tepla což je jeden z důvodů pocení. Věřte, že nejste jediní a hodně řidičů si v autě vozí papírové kapesníky. Zajímavým řešením mohou být i řidičské rukavice.
- Jedna z podceňovaných věcí jsou pravidelné odpočinkové přestávky na cestě. Řidičova pozornost se pomalu snižuje a kvůli bezpečné jízdě jsou přestávky naprostou nutností. Ideální je dělat přestávku po 2 hodinách jízdy.
- Co Vám určitě nesmí chybět je cestovní pojištění, zdravotní ošetření v zahraničí je finančně náročné a mimo toho Vám poskytne i několikrát zmiňované asistenční služby, které v zahraničí představují primárně rady o nejbližším lékařském zařízení nebo právní pomoc..
- Jak vytvořit záchranou uličku? Na dodržování pravidel pro tvorbu záchranné uličky jsou v zahraničí velice pečlivý. Např. v Rakousku Vás může policie pokutovat až do výše 2.180 EUR, pokud nedodržujete pravidla.
- Uličku je třeba začít vytvářet ihned, jakmile se vozidlo dostane do kolony.
- V Česku platí, že na dvouproudé komunikaci se obě řady vozidel rozestupují co nejblíže k okrajům vozovky, aby třímetrový průjezdný pás vznikl uprostřed. Stejně to je v Rakousku, Německu či ve Slovinsku.
- Na tříproudé komunikaci v České republice se doprava řadí nejblíže k pravému okraji vozovky, automobily ve zbylých dvou pruzích pak zamíří co nejvíce doleva ke svodidlům dělicího pásu. Záchranná ulička tak vzniká vpravo.
- V zahraničí je to obráceně! V Rakousku, Německu či ve Slovinsku se ke středovým svodidlům stahují jen auta z nejbližšího pásu, všechna ostatní vozidla ze zbývajících pásů pak doprava. Třímetrový koridor pro průjezd záchranářů se vytváří vlevo.
- Z odlišného řazení doma a v cizině musí mít čeští řidiči těžkou hlavu. Způsob řazení v ČR pokládá ministerstvo za logičtější, protože záchranný pás co nejvíce vpravo umožňuje snadnější vjezd a výjezd z vícepruhové komunikace.
- Co dělat když se dostanete do velkých problémů? Ve většině zemí EU má Česká republika vlastní velvyslanectví či konzulát, který Vám umí pomoci. Veškeré kontaktní údaje zjistíte na oficiální stránkách ministerstva zahraničí – www.mzv.cz nebo v našich článcích níže.
Postřehy z jednotlivých zemí najdete v našem speciálním letním seriálu:
- Letní dovolená bez starostí – Rakousko
- Letní dovolená bez starostí – Slovensko
- Letní dovolená bez starostí – Maďarsko
- Letní dovolená bez starostí – Itálie
- Letní dovolená bez starostí – Slovinsko
- Letní dovolená bez starostí – Chorvatsko
Šťastnou dovolenou bez starostí Vám přeje celý tým Allianz Brno.
www.allianz-brno.cz
info@allianz-brno.cz
+420 603 143 926
Allianz – Stojíme při Vás.