Havarijní pojištění- k čemu slouží a v jakých případech se vyplatí vaše vozidlo takto pojistit, to jsou asi nejčastější dotazy, na které vám odpoví tento článek.
Havarijní pojištění
Mít pojištěné auto, resp. mít sjednané povinné ručení, je zákonná povinnost každého majitele. Pojišťovny ale také nabízí takzvané havarijní pojištění. U tohoto typu pojištění nejde vždy o výhodu, to dokazují také statistiky, u nás má totiž havarijní pojištění sjednané jen třetina řidičů. Kdy se tedy vyplatí mít “havarijko”?
Kdy se havarijní pojištění vyplatí
V této rychlé a moderní době se auto stalo pro mnohé lidi pracovním nástrojem či kanceláří a velké množství řidičů tráví ve svém voze většinu dne, tím roste také pravděpodobnost nejen dopravních nehod, ale i dalších komplikací. S rizikem také přichází čas na výběr správného povinného ručení a havarijního pojištění. To vám nejen kryje škody způsobené nad rámec povinného ručení u nehod, které nezaviníte, ale nárok můžete uplatnit také pokud jste viníkem právě vy, případně uživatel vozidla – u podnikání.
Každý odborník na pojištění motorových vozidel vám potvrdí, že cena a výhodnost havarijního pojištění klesá se stářím auta, čím starší auto máte, tím měně výhodné havarijní pojištění je. Také je rozdíl u typu vozidla – drahá auta, či taková, která jsou využívána k podnikání a práci je dobré mít havarijně pojištěné. Toto pojištění je celkem drahé, proto se pro majitele starších aut většinou nevyplatí, ze své podstaty totiž majiteli uhradí například nový nárazník, ale při totální škodě, v případech, kdy je roční pojistná částka havarijního pojištění například 8 tisíc, ale auto má hodnotu vyčíslenou na 40 tisíc – vyplatí se majiteli tato investice? Vždy si spočítejte, jaké by nastalo plnění v případě totální škody – tedy v situaci, kdy už by vaše vozidlo nebylo opravitelné. Samozřejmě, máte-li nový vůz patřící do střední třídy, do stáří 5let se vám havarijní pojištění vyplatí zcela určitě. Pro majitele dražších vozů je výhoda tohoto druhu pojištění téměř vždy.
Jak sjednat výhodné havarijní pojištění?
Pokud se pro havarijní pojištění rozhodnete, zjistěte si, jaké máte možnosti u vaší stávající pojišťovny, kde máte sjednané už povinné ručení. Můžete se setkat s výhodným balíčkem obou produktů za lepší ceny. Stejně tak se vám mohou různě sčítat bonusy. Pro výpočet ceny je hlavním parametrem cena vozidla, která postupně s užíváním klesá, zjistěte si, zda vaše pojišťovna ve své nabídce umožňuje snižovat cenu postupně se stářím vozidla a jaké jsou podmínky pro úpravu pojistné smlouvy a krytá rizika.
Další pozor si dávejte na výši spoluúčasti, to je částka, kterou uhradíte ze svého v případě uplatňování nároku havarijního pojištění. Může být nulová, ale také v řádech tisíců. Vyplatí se vám v tomto případě sjednané havarijní pojištění se spoluúčastí, je-li cena vašeho vozu 40 tisíc, vaše spoluúčast 10 tisíc a cena pojištění za rok 10 tisíc?
Kupujete-li nové vozidlo na leasing, bývá zvykem, že má leasingová společnost jako podmínku sjednání havarijního pojištění, tím kryje sebe, ale vás jako provozovatele auta.
Jaká rizika kryje havarijní pojištění?
Pojišťovny jsou i tomto velmi flexibilní a v některých případech si můžete sjednat havarijní pojištění jen na některá rizika, která vyhodnotíte jako nejpravděpodobnější. Například u Allianz si vyberete jen ta rizika, která chcete pojistit a od toho se také odvíjí cena. I zde je dobré přemýšlet nad stářím vozu. U nového vozu vybírejte mezi takovými nabídkami, které zaručují kompletní krytí škod. U těch starších můžete vybrat právě jen jednotlivá rizika. Mezi ta patří nejen dopravní nehoda, ale i srážka se zvířetem, přírodní živly, krádež, drobná poničení a spousta dalšího.
Havarijní pojištění může krýt například:
- Pojištění proti živlům
Pojišťovna uhradí škody vzniklé například pádem větve, úderem blesku, při krupobití nebo povodni či během vichřice. - Pojištění skel
Kromě standardních skel lze pojistit i proti poškození střešního okna. - Pojištění pro případ havárie
Tato základní součást havarijního pojištění zahrnuje pojištění v případě nárazu, střetu nebo pádu vozidla. - Pojištění proti krádeži vozidla
Toto pojištění obvykle zahrnuje krytí nejen v případě odcizení celého vozidla ale i jeho vnějších částí nebo vnitřního vybavení při loupeži. - GAP pojištění
Je takové pojištění, kdy v případě totálního zničení nebo odcizení automobilu pojišťovna vyplatí pojistné plnění v plné výši pořizovací ceny vozu, takže si můžete rovnou koupit nové. - Pojištění proti vandalismu
Zahrnuje úmyslné poškození vozidla vandalem. - Rozšířená asistence
Většinou jde o možnost zapůjčení vozidla při nedostupnosti vlastního. - Úrazové pojištění
Lze pojistit řidiče i další osoby ve vozidle. - Pojištění zavazadel
Pojistit si můžete běžná zavazadla ve vozidle, dětské autosedačky, nebo třeba střešní boxy. - Poškození vozidla zvířetem
Pojištění lze využít při poškození zaparkovaného vozidla zvířaty. Nejčastěji jde o poškození kabelů například kunou nebo poškrábaný lak od koček nebo ptáků.
Velké množství řidičů zastává názor, že pro ně není havarijní pojištění výhodné, že se jedná o zbytečnou investici, která se může vyplatit podnikatelům s velkým vozovým parkem. Není tomu vždy tak, je dobré si nejdříve projít nabídky pojišťoven a spočítat si konkrétní částky v kalkulacích právě u vašeho vozu až poté se rozhodnout. Pokud máte pochybnosti, ptejte se spolehlivých odborníků, kterým věříte.
www.allianz-brno.cz
info@allianz-brno.cz
+420 603 143 926
Allianz – Stojíme při Vás.